Az 5+1 legizgalmasabb okostelefon az idei MWC-ről

0

Ahogy minden évben, idén is összesereglett a világ összes nagy gyártója, hogy a több tízezer látogatónak és az egész világnak megmutassák, idén milyen újításokkal próbálnak nagyobb szeletet kiszaítaniuk magunknak a mobiltechnológiai piacról. Az alábbi egy vállaltan szubjektív lista a legérdekesebbnek tartott eszközökről az idei barcelonai Mobile World Congressről, amely idén már hivatalosan az MWC Barcelona nevet kapta.

1. Az összehajtható telefon – Huawei Mate X

Az MWC abszolút bajnoka lett a Huawei összehajtható készüléke, rengeteg díjat besöpört, mindenki kíváncsi volt rá, többen pedig ki is próbálhatták. Egy nagy kijelzője van, összehajtva így kapunk elől és hátul is 1-1 képernyőt. Ez például fotózásnál baromi hasznos, hiszen a fotós és az alany is látja, hogy milyen kép készül, de az sem elhanyagolható, hogy szelfizésnél nem egy általában szerényebb előkapi kamerát használhatunk, hanem az erősnek ígérkező hátlapit, valójában egyetlen kamerát, hiszen, ha jobban belegondolunk, a jellege miatt kicsit más értelmezést kap az elő- és hátlap, mint kifejezés.

A kijelző szinte teljesen kávamentes, és a felbontása is kiváló: a 8 hüvelykes AMOLED képernyő kinyitva összesen 2480×2200 képpontot tud megjeleníteni, míg összehajtva előre kapunk egy 6,6 hüvelykes 2480×1148-as, hátulra pedig egy 6,38 hüvelykes 2480×892-es megjelenítőt. A Falcon Wing névre keresztelt zsanérnak köszönhetően nem lesz semmilyen rés a két fél között, és úgy általában, nagyon egyben van, nem érződik az, hogy ez egy eddig nem használt technológia. Kinyitva roppant kényelmes tabletet kapunk, a kijelző nem ráncosodik zavaróan, persze a felülete nem olyan, mint amit eddig megszokhattunk, de így elsőre szenzációs a végeredmény. Ez lesz az első összehajtható telefon, amibe 5G-s modemet tesznek, 8GB memóriát, és 256GB tárhelyet kap a vállalat legújabb, 7 nanométeren gyártott Kirin 980-as központi processzora mellé. Ráadásul a dupla, összesen 4500mAh kapacitású akkumulátort eddig sosem látott, 55 wattos gyorstöltéssel lehet tölteni, ami fél óra alatt 85%-os töltöttséget eredményez – ez világrekord.

Valamikor nyáron jelenik majd meg, pontos dátum még nincs, az ár horribilis lesz, 2300 euró, de valahol ez érthető, és ahogy telik majd az idő, úgy kerülnek majd egyre közelebb az emberek pénztárcáihoz az összehajtható modellek.

2. A legérdekesebb kameramegoldás – Nokia 9 PureView

Manapság már tényleg nagyon nehéz a kevésbé divatos gyártóknak kitűnni az okostelefonok mezőnyében. A dicső múlt ellenére pedig a Nokia mégsem számít topgyártónak manapság, éppen ezért a szélsőségek felé nyitottak, és könnyen lehet, hogy sikeres lesz a dolog.

A Nokia 9 PureView a Qualcomm tavalyi csúcsprocesszorát, a Snapdragon 845-öt kapta meg fixen 6GB memória és 128GB tárhely társaságában. Adott emellett egy 5,99 hüvelykes OLED kijelző, ami egyébként kiváló: QHD+ (1440×2880 pixel). Alul és felül viszont, nem lépést tartva a divattal, vastag kávák húzódnak. Ezek alapján a telefon semmi extra, ha viszont a hátlapra téved a tekintetünk, biztos nagyokat pislogunk majd. A telefon ugyanis a kamerarendszerrel akar kitűnni a tömegből: öt szenzor készíti el a fotóinkat, három darab monokróm (fekete-fehér) és két darab színes. A monokróm kamerák jóval több fényt tudnak befogadni, mint a színesek, így a Nokia 9 PureView részletgazdagabb képeket készíthet, és jobban működhet rossz fényviszonyok mellett.

A szoftver minden fotózásnál felhasználja az összes kamerából beérkező információkat, és ezt pillanatok alatt összerakja egy végleges fényképpé. Az eddig közölt képek alapján teljesítheti majd az elvárásokat a telefon, így akár nagy népszerűségre is szert tehet majd, főként, hogy az ára sem lesz annyi, mint a kifejezetten zászlóshajónak számító csúcsmodelleké.

3. A legbrutálisabb akkumulátor – Energizer Power Max P18K Pop

Látszólag egy önvédelmi fegyver, de valójában egy okostelefon. A18 mm vastag Energizer Power Max P18K Popot a 18 ezer mAh-es akkujának köszönhetően elég hetente egyszer tölteni nagyjából átlagos felhasználás mellett. Így azon kívül, hogy mindenki észre fogja venni, hogy milyen telefont használunk, és búcsút mondhatunk a kényelmes zsebben hordásnak, többé valószínűleg nem kell majd amiatt aggódnunk, hogy mindjárt lemerülünk. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a teljes feltöltése kb. 8 órát vesz igénybe, hiába támogatja a gyorstöltést. A készülék másik nagy érdekessége, hogy a dupla szefikamerája nem az előlapon található, hanem aktiváláskor kipattan a készülék tetejéből. Az egyik kamera egy 2 megapixeles távolságérzékelő, a társa pedig 16 megapixeles. A témánál tartva a készülék hátlapján három kamera van: egy 2 MP-es távolságérzékelő, továbbá egy-egy 5 és 12 megapixeles szenzor. A kijelzője 6,2 hüvelykes és 19:9 képarányú IPS, a rendszer működését 6 GB RAM,128 GB bővíthető háttértár és a Mediatek Helio P70 lapkakészlet biztosítja. Kihagyott ziccer, hogy nem víz- és ütésálló (bár ütni biztosan jókat lehet vele), és lehet, hogy vannak, akiknek a 3,5 mm-es audio Jack is hiányozni fog. De, megismételjük: egy teljes hét töltés nélkül. Csak legyen nálunk táska!

4. A leghosszúkásabb kijelző(k) – az új Sony Xperiák

A vállalat három említésre méltó okostelefont jelentett be Barcelonában. Akik nem találták elég magasnak a 18:9-es kijelzőjű mobilokat, azok imádni fogják ezeket, ugyanis meglepően hosszúkásak: 21:9-es képarányú megjelenítőt kaptak a mobilok. A vállalat szerint így sokkal több információt láthatunk (tény), például sokkal több Facebook- vagy Twitter-poszt fér el a kijelzőn. A Sony Xperia 1 csúcsmobilba 6,5 hüvelykes és 3840×1644 pixeles megjelenítő került, ráadásul nincsen notch a panelben, ezzel együtt 16,7 centiméter magas a készülék. A biometrikus azonosításra szolgáló ujjlenyomat-leolvasó szenzor a készülék oldalán található.

Ez az első olyan mobil, amelyben 4K HDR OLED kijelző dolgozik. Szintén újdonság, hogy ez az első, három hátlapi kamerával felszerelt Xperia okostelefon. Mindhárom szenzora 12 megapixeles, csak a lencsékben van különbség köztük: az egyik széles látószögűt, a másik telefotósat, a harmadik pedig szuperszéles látószögűt kapott. Az előlapi kamera 8 megapixeles, széles látószögű lencsével. Qualcomm Snapdragon 855 lapkakészlet, 6 GB RAM, modelltől függően 64 / 128 GB bővíthető háttértár, 3300 mAh-es akku, USB 3.1 Type-C csatlakozó, IP65 porállóság és IP68 vízállóság jellemző még rá. A csúcsmobilt két középkategóriás modellel kíséri a gyártó, az Xperia 10 és az Xperia 10 Plus is megkapták a 21:9-es kijelzőket. Tavasszal kerülnek piacra az ígéret szerint a zsebekből várhatóan kikacsintó mobilok.

5. A legtöbb kijelzővel rendelkező mobil – LG V50 ThinQ 5G

Elsőre fura értelmetlenségnek tűnik a cím, de rögtön megértjük, ha megtudjuk, hogy a V50 ThinQ 5G modell két nagy érdekességgel rendelkezik: egyrészt támogatja az 5G-t, másfelől vásárolható lesz hozzá egy másodlagos tok, mely 6,2 hüvelykes OLED érintőkijelzőt ad a telefonhoz. Ez lehetővé teszi, hogy a készülékkel rendelkezők minden eddiginél egyszerűbben használhassanak szimultán több programot, például videónézés közben internetezhetnek. A tok úgy lett megtervezve, hogy a másodlagos kijelző megállítható 180 fokos szögben (így körülbelül egy síkban lesz a telefon megjelenítőjével), továbbá telefonáláskor visszahajtható a telefon hátuljára. Nagy kérdés, hogy a mindkét panelt működtető 4000 mAh-s aksi és a Qualcomm Snapdragon 855 lapka hogy bírja majd a strapát, ha rendszerigényes appokat használ majd az ember mindkét kijelzőn – és persze az ár sem utolsó szempont. Mindenesetre érdekes koncepció, kicsit pech, ami a reflektorfényt illeti, hogy pont a hajlítható kijelző debütálásakor jöttek elő vele.

+1 A legfuturisztikusabb hordható eszköz – Nubia Alpha

Csuklón hordható okostelefon a Nubia okosórája, amellyel már tényleg egy igazi sci-fiben érezhetjük magunkat. Nagyon egyedi a készülék, egy 4 hüvelykes átlójú, 960×192 pixeles OLED érintőkijelzővel rendelkező eszközről van szó. Az 5:1 képarányú, hajlékony megjelenítő ívesen követi a csukló formáját, ha viszont levesszük, kiegyenesedik. Állítólag 100 ezer ilyen alkalmat is kibír. A mai okostelefonokhoz képest szerényebb képességei vannak ezen kívül, öt megapixeles kamerát kapott, a működésről Qualcomm Snapdragon Wear 2100 gondoskodik, 1 GB memória és 8 GB beépített háttértár mellett. Az ígéret szerint az 500 milliamperes akkumulátor normál használat mellett kb. 2 napot bír ki egy töltéssel. A Nubia Alpha fekete, Bluetooth-WiFi modemes alapváltozata még áprilisban piacra kerül Európában, méghozzá 449 eurós áron. Az eSIM-es kiadásaira a harmadik negyedévig kell várni, a fekete 549 euróba, míg az arany 649 euróba kerül majd a tervek szerint.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét